شماره خبر : 315
   تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۲/۱۷
نسخه چاپی : 
عنوان خبر:
طرح‌ های توسعه منابع آب و خاک ۱۲ استان به بهره‌ برداری رسید
 
 

طرح‌های توسعه منابع آب و خاک با اجرای ۱۲۰ پروژه در قالب ۶۱ طرح در ۱۲ استان مرزی کشور(سیستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبی، خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی، گلستان، اردبیل، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان)، منجر به آبگیری و بهره‌برداری از ۴۲ سد و بند، تامین آب شرب ۴۶ شهر و یک هزار و ۳۶ روستا، احداث ۱۹۸ هزار هکتار شبکه اصلی و اشتغال ۳۲۰ هزار نفر هنگام احداث و بهره‌برداری در استان‌های مرزی کشور می‌شود.

فعال شدن ۴۱ شرکت مشاور و ۲۰۰ شرکت پیمانکار به صورت جدی و با تمام ظرفیت اجرایی، اجرای حدود یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر سامانه انتقال آب اصلی، اجرای ۱۳۰ کیلومتر تونل به روش مکانیزه، انجام بیش از ۴۵۰ میلیون متر مکعب خاک‌برداری و خاکریزی و ۲۱ میلیون متر مکعب بتن‌ریزی نیز از اهم اقدامات انجام شده در این طرح‌ها است.

طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در استان کرمانشاه که در این مرحله بهره‌برداری و یا آبگیری شده‌اند منجر به تامین آب آشامیدنی برای ۴۵۰ هزار نفر، احداث ۲۳ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی و ایجاد ۷۰ مگاوات نیروگاه برق آبی شده است.

همچنین اجرای بزرگترین تونل آبرسانی کشور به طول ۵۰ کیلومتر، احداث پنج سد و بند، اجرای ۵۰ کیلومتر کانال مدرن آبیاری و احداث ۱۳ ایستگاه پمپاژ از مواردی است که در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه افتتاح می شود.